95236.
ZDZISŁAW KAMIŃSKI (1988-1969), STEFAN ŻEROMSK

Zestaw dwóch wydawnictw z drzeworytami Z. Kamińskiego

1. „Wisła”. Zdobił Zygmunt Kamiński, Warszawa - Kraków 1926. Wydawnictwo J. Mortkowicza Towarzystwo Wydawnicze w Warszawie.
Oprawa broszurowa; 31 x 23 cm; nakład limitowany numerowany, egz. nr 351;
7 całostronicowych drzeworytów na oddzielnych kartach, 8 półstronicowych drzeworytów, drzeworyt okładkowy, wszystkie sygnowane przez autora na płycie.
Żeromski w pięknych słowach opisał królową rzek polskich od jej źródła do Bałtyku., dodając tło historyczne i geograficzne.
2. „Powieść o udałym Walgierzu”. Zdobił Zygmunt Kamiński, Warszawa - Kraków 1926. Wydawnictwo J. Mortkowicza Towarzystwo Wydawnicze w Warszawie. Oprawa broszurowa; 31 x 23 cm; nakład limitowany numerowany, egz. nr 384;
7 całostronicowych drzeworytów na oddzielnych kartach - wszystkie sygnowane przez autora na płycie, 9 inicjałów i 9 finalików w drzeworycie oraz drzeworyt okładkowy.
Powieść historyczna Żeromskiego z czasów panowania Bolesława Chrobrego. Po raz pierwszy ukazała się w 1906. Akcja, mimo dużej odległości w czasie, posłużyła autorowi do skomentowania aktualnej sytuacji politycznej. Książka opowiada o legendarnej postaci Walgierza Udałego. Walgierz pojął za żonę piękną Helgundę, przywiezioną z Francji. Zabił ją oraz jej kochanka Wisława za zdradę małżeńską. Żeromski przedstawia niezwykłe, stylizowane ujęcie tego tyniecko-wiślickiego podania o zbuntowanym przeciw Chrobremu, Walgierzu, który poznawszy cierpienie i ból zrozumie ludzką i humanitarną postawę króla.
Zygmunt Kamiński - malarz i grafik, uczeń Konrada Krzyżanowskiego i Ferdynanda Ruszczyca. Znaczne miejsce w jego dorobku artystycznym zajmowała grafika użytkowa: projektował znaczki pocztowe i banknoty, był autorem wzoru godła narodowego z 1927 i z czasów PRL-u, ilustrował książki, tworzył monumentalne dekoracje ścienne, zdobił kościoły.

Cena pierwotna: 2 100 zł +20% opłaty aukcyjnej
Aktualna cena 1 450 zł +20% opłaty aukcyjnej

Najniższa cena produktu z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem ostaniej obniżki to 1 480 zł