75368.
Antoni ZALESKI (1824-1885), Antoni MALCZEWSKI

Marja

Powieść ukraińska. Z dwunastu miedziorytami i pięciu drzeworytami kompozycji A. Zaleskiego. Nakład Księgarni J. K. Żupańskiego.
34 x 28 cm; Poznań 1867;
oprawa półskórek, narożniki w skórze, grzbiet 5-cio polowy w skórze, złocona tytulatura i zdobniki. 5 oryginalnych drzeworytów A. Zaleskiego, 12 wtórnych ilustracji wg miedziorytów Zaleskiego. Tekst wg pierwszego wydania z 1825 roku, drukowany w ozdobnej ramce liniowej ze zdobnikami w narożnikach;
Egzemplarz po konserwacji, stan: bardzo dobry;
Marja - najsłynniejsza powieść Antoniego Malczewskiego, inspirowana tragicznymi dziejami hr. Gertrudy z Komorowskich Potockiej porwanej i utopionej w 1771 r. na rozkaz Franciszka Salezego Potockiego, ojca jej męża, Stanisława Szczęsnego Potockiego.
Lit.: A. Banach, Polska książka ilustrowana 1800-1900, Kraków - Wydawnictwo Literackie - 1959, s. 450, poz. 743; J. Wiercińska, Sztuka i książka, PWN 1986, s.130-138.

Cena pierwotna: 1 000 zł +18% opłaty aukcyjnej
Aktualna cena 500 zł +18% opłaty aukcyjnej