87148.

Święty Damian - ikona w kiocie

tempera na desce, złocenia; 13,5 x 11 cm.
Kiot - drewno złocone, szkło; wymiary 19,5 x 17 cm;
Rosja, XX w.
Wizerunek świętego Damiana (lub Kosmy?) w popiersiu, z atrybutem: skrzyneczką na lekarstwa i łyżeczką do ich dawkowania. Żyjący w III w. n. e. bracia bliźniacy - Kosma i Damian zasłynęli swoimi umiejętnościami leczenia ludzi. Czczeni są jako patroni farmacji i medycyny. Ich przedstawienia ikonograficzne są trudne do rozróżnienia, bo przysługują im obu te same atrybuty.

Original price: 2 965 zł +20% buyer's premium
Current price 1 500 zł +20% buyer's premium