77361.
Antoni GAWIŃSKI (1876-1954), Adolf DYGASIŃSKI

Gody życia

Warszawa 1910, wydawnictwo M. Arcta, 22 x 17 cm,
oprawa płótno z tłoczoną złotem tytulaturą w ozdobnej secesyjnej bordiurze
otoczonej przez węża, zawiera 12 całostronicowych tablic z obrazami A. Gawińskiego powstałymi specjalnie do tego dzieła, przy każdej ilustracji odnośnik do strony tekstu, Na początku każdego z 8 rozdziałów rysunek sygnowany monogramem artysty oraz inicjał w ozdobnym ornamencie, dodatkowo wiele winiet, ozdobników i finalików w konwencji secesyjnej. Przed tekstem pieczęć cenzora o treści: „zezwala się na rozpowszechnianie cenzor WBKP woj. Lubelskiego oraz ręcznie data 26 marca 1945 i podpis”, druga pieczęć: „wypożyczalnia książek Halina Kowalska Gdańsk - Wrzeszcz Grunwaldzka 3” , trzecia pieczęć: „wypożyczalnia książek Halina Kowalska Lubartów, Piłsudzkiego 47”. Stan zachowania: poluźniony lekko blok, poza tym stan idealny.
Antoni Gawiński - malarz, pisarz, ilustrator, krytyk sztuki. malował obrazy o tematyce baśniowej, fantastycznej, historycznej, religijnej. Projektował witraże, mozaiki, ekslibrisy, kostiumy i dekoracje teatralne. Uznawany jest za polskiego reprezentanta symbolizmu i warszawskiej secesji. Wiele jego prac o tematyce religijnej spotkać można w kościołach, np. Świętego Michała Archanioła w Dęblinie, Świętą Teresę w Ząbkach, Świętego Jana Chrzciciela w Sadownem, Madonnę z Dzieciątkiem i Świętymi w Niegowie, w Bielsku w Kościele Narodzenia NMP .
„Gody życia” , to ostatnia praca Dygasińskiego, przejmujący traktat metafizyczny, który powstał, w procesie poszukiwania odpowiedzi na pytanie o moralność świata przyrody i o konieczność śmierci każdej żywej istoty, przede wszystkim - człowieka. Bohaterem jest mały ptak mysikrólik, który zależnie od sytuacji uosabia patriotę, poetę, idealistę lub pacyfistę.

Cena pierwotna: 1 000 zł +18% opłaty aukcyjnej
Aktualna cena 800 zł +18% opłaty aukcyjnej